Ocenění:

Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina

Biografie

 68 samostatných komiksů z nichž 5 vyšlo v Anglii, jeden ve Španělsku
a ilustrace pro více než 60 knih.

Skleněná medaile 2020

Fabula Rasa 2012 - První místo v kategoriích:

 • "Český komiks roku 2012" (Štěky Broka Špindíry)
 • "Český scénárista roku 2012"
 • "Český kreslíř roku 2012".

Fabula Rasa 2013 - První místo v kategoriích:

 • "Český komiks roku 2013" (Sherlock Holmes: Skandál v Čechách),
 • "Český scénárista roku 2013"
 • "Český kreslíř roku 2013".

Fabula Rasa 2016 - První místo v kategoriích:

 • "Český scénárista roku 2016"
 • "Český kreslíř roku 2016".

Fabula Rasa 2017 - První místo v kategoriích:

 •  "Český scénárista roku 2017"

KNIHY VYDANÉ V ANGLII

KNIHY VYDANÉ VE ŠPANĚLSKU

KNIHY VYDANÉ NA SLOVENKSU

Narodil se v Třebíči. Tam vystudoval obchodní školu. Velmi záhy si začal budovat kariéru ilustrátora a předního českého komiksového kreslíře. V současné době žije v Jihlavě. Je autorem téměř dvou desítek komiksových knih, píše scénáře, ilustruje knihy, věnuje se grafice v prestižní reklamní agentuře a s hereckou společností De Facto Mimo procestoval mnoho zemí. Petr je také držitelem cen Fabula Rasa v kategorii nejlepší český scenárista a nejlepší český kreslíř za rok 2012-2013, 2014 a 2016. Jeho už proslulé Štěky Broka Špindíry se staly bezmála kultovním komiksem současných čtenářů. Je spoluautorem prvního českého superhrdiny Dechberoucí Zázrak. Vytvořil také slavné postavy Morgavsy a Morgany, jejichž dobrodružství už získalo i cenu za nejlepší dětský komiks. Jeho komiksy si našly cestu na Slovensko i do Anglie, Indie a Španělska. Své práce vystavoval například v Paříži, Bruselu i na Islandu. Opakovaně je zván na přednášky do Káhiry, Paříže a Bruselu. 

Prvenství v České republice:

 • První zvukový interaktivní komiks (Parta Pac) 
 • První ryze česká učebnice pro tvůrce komiksů (dva díly)
 • První superhrdinská komiksová série (Dechberoucí Zázrak, Pérák - ve spolupráci s Petrem Mackem)
 • První ryze česká rozsáhlá knižní komiksová série grafických novel (Victoria Regina dosud čítá 6 svazků a stále vychází)


BIOGRAFIE SAMOSTATNÝCH KNIH PETRA KOPLA


První ryze česká učebnice komiksu

Série PARTA PAC

První mluvící komiks v Česku. Série o partě různě hendikepovaných dětech, které svedou dohromady jejich psychické nemoci a začnou řešit podivné záhady severského městečka Humbrsvík. V prvním díle dokážou najít dlouhá léta ztracený diamant Modrého Jonáše. Uvedou tak do pohybu události, které hrozí zkázou světa.

Série ROBONSON ostrov zábavy

Napínavý příběh dvou dětí a psa, kteří se dostanou ostrov v oblacích. Vydávají se da dobrodružstvím za záchranou tohoto tajemného místa. Ze začátku to vypadá jako legrační dobrodružství, záhy však zjistí, že se mají setkat se svým osudem. Obstojí tváří v tvář pravdě o tom, kdo skutečně vládne kouzelnému ostrovu? OBĚDNÁVAT LZE ZDE.

Série VICTORIA REGINA

Série Victoria Regina stále vychází. Momentálně můžete její pokračování najít na stránkách časopisu Čtyřlístek. Čtyři z těchto knih vyšly v Anglii a jedna ve Španělsku. Díky této sérii byl Petr Kopl přijat do České společnosti Sherlocka Holmese a své uznání mu vyslovil sám president spolku Aleš Kolodrubec tím, že do třetího dílu napsal předmluvu. Knihu pokřtila generální tajemnice Indické společnosti Sherlocka Holmese Jayantika Ganguly a když vyšel druhý díl v Anglii, pozvala si Petra Anglická společnost Sherlocka Holmese na Bakerstreet do hotelu Sherlocka Holmese na besedu a u té příležitosti byl pokřtěn Pes Baskervillský.

Nová vydání VR:

Série MORGAVSA A MORGANA

Komiks Morgavsa a Morgana má svůj základ v Artušovských legendách a poprvé se objevil v knize volně na motivy pověstí Král Artuš (vydáno i na Slovensku). Poté začal vycházet v časopisu Čtyřlístek v 6 - 10 stránkových epizodách. Souborné vydání sklidilo velký úspěch, bylo nutné pořídit dotisky a obdrželo i oficiální ocenění.

Série ŠTĚKY BROKA ŠPINDÍRY

Stripy Broka Špindíry měly premiéru v  Mladé frontě Dnes a pak se přestěhoval do Horáckých novin, kde si je Třebíčáci velmi zamilovali. Souborné vydání nakladatelství Crew dostalo hned tři čtenářská ocenění Fabula rasa.

Série DECHBEROUCÍ ZÁZRAK

Dechberoucí ZÁZRAK má správné jméno. Je to první ryze česká superhrdinská sešitovka u nás. Ještě dnes si mnoho lidí myslí, že něco takového není možné. Petr Macek a Petr Kopl spolu dokázali, že to jde. Více než dva roky táhli sami časopis, který si na sebe nejenom dokázal vydělat, ale stal se fenoménem. Je pravda, že vzbuzoval vyhrocené emoce. Buď absolutní nadšení čtenářů, nebo okázalé pohrdání jiných autorů, jejichž sen si Petrové plnili.  Víc si autoři nemohli přát. První sezóna seriálu má už dnes souborné vydání.

Série KRONIKA VZKŘÍŠENCE

Spin off Dechberoucího vesmíru Zázraka. První díl, vyšel i na Slovensku pod názvem Volanie Mrtvych.

Série PÉRÁK

Spin off Dechberoucího vesmíru Zázraka. Pérák je městská legenda, se kterými scenárista Petr Macek ve svých příbězích pracuje. Jeho premiéra byla v Dechberoucím Zázrakovi. Vzbudil takový ohlas, že mu Petrové věnovali vlastní sérii. A udělali dobře. První díl se vyprodal během pár měsíců. Nyní je na pultech dotisk. Pérák jede! 

Série MEDIKOMIKS

Dobrodružná série komiksů ve spolupráci s lékaři. Ve stylu "Byl jednou jeden život" se tu vysvětluje, co jsou některé vážné nemoci zač. Dětem se zde jemně předkládá, co se bude dít u doktora i uvnitř jejich těla, nebo jak se vyrovnat s vážnou diagnózou blízkých. Komiks je distribuován zdarma.

SAMOSTATNÉ KNIHY

ILUSTRACE

ZAHRANIČNÍ VÝSTAVY

Island 2018

Káhira 2018

Káhira 2019

Brusel 2015

Paříž 2020

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky